Ordu Haberleri, Ordu Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Hac kura sonuçları TC kimlik no ile hac.diyanet.gov.tr öğren

Hac.diyanet.gov.tr üzerinden T.C. kimlik numaraları ile hac kura sonuçları kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Dini görevlerini yerine getirmek isteyen hacı adayları bugün açıklanacak olan haç kura sonuçlarını merakla bekliyor. 2017 Hac kuraları bugün gerçekleştirilecek ve 1 milyon 892 bin 724 hacı adayından kimlerin hacca gitmeye hak kazandığı belli olacak. Peki Hac kurası saat kaçta başlayacak ve kura sonuçları için ne zaman sorgulama yapılabilecek? Diyanet’ten yapılan açıklamaya göre hac kuralarının çekilmesine bugün saat 15.00’da başlanacak. Çekiliş Diyanet Başkanlığının konferans salaonunda gerçekleştirilecek. Hac kura sonuçları ise bu akşam 23.00’dan itibaren hac.diyanet.gov.tr adresinden ilan edilecek. 

HAC KURA SONUÇLARI – TIKLA SORGULA

KESİN KAYITLAR

Kurada Kesin Kayıt Hakkı elde edenler, 27 Şubat 10 Mart 2017 tarihleri arasında Kesin Kayıt Yaptırabilirö belgesini internet ortamından veya müftülüklerden alarak kesin kayıtlarını yaptırabilecekler.

Belirlenen süre içerisinde kesin kayıt yaptırmayanların yerine, kura sırası gözetilerek 16-24 Mart 2017 tarihleri arasında dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacak. 

Gidiş ve dönüş tarihleri: Hac çıkışları 31 Temmuz-26 Ağustos;  dönüşleri ise 05 Eylül-30 Eylül 2017 tarihleri arasında yapılacak.

Konaklama ücretleri: Hac Kesin Kayıt işlemleri ve Hac Konaklama ücretleri ile ilgili detaylı açıklama ilerleyen zamanlarda açıklanacak.

ŞEHİT YAKINI VE GAZİLERİN KAYITLARI

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, 2008-2017 yıllarında hacca gitmek üzere kayıt yaptırmış tüm gazi ve şehit yakınlarını kurasız götürülmesini önermiş, Başkan Görmez’in talebi, Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu tarafından kabul edilmişti.

Buna göre, şehitlik ve gazilik belgelerini ibraz eden, şehitlerin anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları ile gazi ve eşleri, hac müracaatı için gerekli şartları yerine getirerek 

131 BİN ARTTI

Geçen yıl hac kurasına 1 milyon 760 bin 751 kişi katılmıştı. Bu yıl kuraya katılacak kişi sayısı 131 bin 973 artarak 1 milyon 892 bin 724 olarak kayıtlara geçti.

Ayrıca, Diyanet İşleri Başkanlığı, hacı adaylarının yolculuk öncesi manen ve ruhen hazırlanması gerektiği bilinciyle, il ve ilçe müftülüklerince Nisan ayından son çıkış gününe kadar eğitim ve seminerler düzenleyecek.

İLETİŞİM BİLGİLERİ GÜNCELLENMELİ

Kura çekiminin ardından kutsal topraklara gitme hakkı kazanan kişiler sistemde kayıtlı bulunan iletişim bilgileri üzerinden kurumla iletişime geçecek. Bu nedenle iletişim bilgilerini güncellemeyen adayların sorumlulukları kendilerine ait olacak.

KURAYI KAZANDIĞIMI NASIL ANLARIM?

Hac ibadeti için seçilen şanslı kişiler arasına giren adayların cep telefonlarına SMS şifresi gelecek. Bu şifre ile birlikte kuruma giden kişiler “Kesin kayıt yaptırabilir” belgesiyle birlikte diğer işlemleri başlatabilecek.

Bir önceki yazımız olan Müjdat Gezen kimdir? Aslen nereli kaç yaşında? başlıklı makalemizde Müjdat Gezen, Müjdat Gezen aslen nereli ve müjdat gezen kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme yöntemleri