Ordu Haberleri, Ordu Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri
  • Genel
  • 0

İstihdam seferberliğinde 400 bin kişi işe yerleşti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan, SGK Başkan Yardımcısı Orhan Koç ve İŞKUR Fon Yönetimi Daire Başkanı Fazlı Küçük’ten oluşan heyet Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’ı makamında ziyaret etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan, yaptığı açıklamada 2 milyon hedefiyle başlatılan çalışmanın Cumhuriyet tarihinin en büyük istihdam seferberliği olduğunu vurguladı.

“İstihdam 400 bini aştı”

Son 3 aylık çalışma neticesinde sevindirici rakamlar ortaya çıkmaya başladığını söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan, “400 binin üstünde bir istihdam oluşturuldu. Biz gezdiğimiz illerde istihdam konusunda hem işveren hem de çalışan kesiminde büyük bir istek ve arzu olduğunu görüyorum. İnşallah bir taraftan gençlerimizin mesleğe yönelme noktasında, diğer taraftan da özel sektörde daha geniş manada iş bulmaları konusunda birlikte bir çalışmayı ortaya koymaya devam edeceğiz. Yılsonu itibariyle işsizlik oranını yüzde 10’un altına indirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

“En büyük sorun iş beğenmemezlik”

İstihdamda en büyük sorunun ‘iş beğenmemezlik’ olduğunu vurgulayan Yıldırımhan, şöyle konuştu: “Esas bu işin mutfağını hazırlayan İŞ-KUR. Biz de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak çatı görevi görüyoruz. Bu Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı istihdam seferberliğidir. Bizim esas derdimiz kalıcı istihdama yönelik çalışmalar yapabilmek. Bununla alakalı da Türkiye’de ki en temel sorunlardan bir tanesi vasıfsızlık sorunu ve iş beğenmemezlik. Halbuki biz İŞKUR olarak bir taraftan meslek edindirme kurslarıyla birlikte mesleği olmayanları hayata hazırlıyoruz, diğer taraftan işbaşı eğitimleriyle aynı şeyi yapmaya gayret ediyoruz ve gerçekten mücadele ediyoruz.”

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren ve son günlerde artarak devam eden istihdam seferberliğine değinen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar da son zamanlarda değişen Türkiye ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’nun da ciddi atılımlar ve değişimler yaptığını belirtti. Çamyar, “İstihdam seferberliği kapsamı içerisinde Ünye Belediyesi olarak bizlerde İŞKUR bünyesinde, yaz döneminde geçerli olmak üzere 100 kişi istihdam ettik” açıklamasında bulundu.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme yöntemleri